ביום חמישי 12.7.18 התקיים סמינר מיוחד בנושא צבר רעידות האדמה בכנרת

 

יריב חמיאל, הרצה על הגורמים להתרחשותם של צברי רעידות אדמה בצפון הכנרת.

יריב סקר מחקר גיאודטי שהוא וצוותו מבצעים ב-10 השנים האחרונות. המחקר מצביע על גורם אפשרי להתרחשותם של צברי רעידות אדמה בכנרת בשנים 2013 ו- 2018. המחקר שחלק מתוצאותיו התפרסמו בעיתון המדעי חשוב Geophysical Research Letters Hamiel et al., 2016; Creep along the northern Jordan Valley section of the Dead Sea Fault הראה כי המקטע של העתק ים המלח (השבר הסורי-אפריקאי) מדרום לכנרת זוחל בחלקו הרדוד ואילו המקטע מצפון לכנרת נעול וצובר מאמצים. הזחילה על המקטע הדרומי גורמת לעליית מאמצי גזירה באיזור מפגש בכנרת ומעלה משמעותית את הסיכוי להתרחשותם של רעידות אדמה רדודות באזור מפגש זה

 

 
 

נדב וצלר, הרצה על רעידות אדמה בכנרת, יולי 2018, תוצאות ראשוניות.

נדב הציג סרטון המראה את מופע רעידות האדמה על פי המגניטודה על ציר הזמן (בשעות) מתחילת הרעידה הראשונה. הקווים האפורים במפה מציינים העתקים (שברים) בתת הקרקע.

 

 

קישור לסרטון

 

אייל שלו, הרצה על תגובת מי התהום לצבר הרעידות בכנרת.

צבר רעידות האדמה גרם לתנודות מפלסי מי תהום חזקות ברחבי הארץ. התנודות נמדדו גם בערבה, במרחק של יותר ממאתיים ק"מ ממוקד הרעידות. תגובת המפלס בקידוח גומא 1 (דרומית לקריית שמונה) כוללת תנודות של כשני מטר בזמן הרעידות ושינוי מפלס של כחצי מטר לאחר הרעידה (תמונה מצורפת).

 

צפריר לוי ורני קלבו הרצו על צבר הרעידות בכנרת, יולי 2018: תרחישים בתוכנת האזוס.

בעקבות צביר רעידות האדמה, תוכננו והורצו מספר תרחישים סינטטיים של רעידות אדמה חזקות בכדי לאמוד את מידת והיקף הנזק וכשל המדרונות הצפויים להתרחש עקב רעידת אדמה משמעותית באזור. באיור, מפת כשל מדרונות מראה שצפויים מספר אזורים סביב הכנרת בהם עלולה להתרחש גלישת מדרונות משמעותית.

 

עבור לתוכן העמוד