צונאמי וסייש (Tsunami and Seiche)

צונאמי הינו נחשול מים גבוה בעל חזית רחבה ואורך גל ארוך במיוחד שעלול להציף את החוף והיבשה הסמוכה אליו. מרבית אירועי הצונאמי נוצרים בים כתוצאה מרעידת אדמה חזקה אשר מעוותת את קרקעית הים או גלישה גדולה במדרון תת ימי. גורמים נוספים הם התפרצויות געש תת ימיות ובמקרים נדירים אף נפילת מטאוריטים גדולים לים. תנודות מים חריפות נוצרות גם באגמים ומקווי מים מלאכותיים כתוצאה מרעידות אדמה או תנאים אטמוספריים חריגים והם מכונים סייש (Seiche). זמן הגעתו של גל הצונאמי לחוף תלוי במרחק של מוקד היווצרותו מהחוף ובמהירות התנועה של הגל.


אירועי הצונאמי באוקיאנוס ההודי בשנת 2004 וביפן ב- 2011, לא הותירו כל ספק באשר לפוטנציאל ההרס של גורם סיכון זה. לצונאמי מספר מאפיינים שחשוב להכיר לצורך תכנון אזורי והנדסי, היערכות מונעת ומזעור נזקים. בפרט חשוב לדעת מהו גובה גל הצונאמי הצפוי בקו החוף, מהם מהירות וכיוון זרימת המים, ומהו התחום המועד להצפה. על כן מושקע מאמץ רב באיסוף מידע וניתוח עדויות שטח לאחר אירועי צונאמי, באשר אלה מאפשרים לשחזר את האירוע ולכייל מודלים ממוחשבים והערכות סיכון לאירועים עתידיים. גובה הגל ומרחק ההצפה המרבי ביבשה משוחזרים על פי סימני מים על קירות, ושאריות שנותרו על הקרקע או נלכדו על גבי עצים ומבנים, ובהעדר מידע מהשטח נעזרים בתרחישי מחשב.


בהסתמך על הניסיון שנצבר בעולם ובעזרת אמצעי המחשוב והתקשורת הקיימים, ניתן להעריך מיד לאחר רעידת אדמה באם היא עלולה לחולל צונאמי. כמו כן ניתן לחשב את זמן הגעת הגל לחופים ולהוציא התרעה ראשונית למדינות שצפויות להיפגע מהאירוע. במידה וקיימים מדי מפלס בקרבת המוקד בים, ניתן לאשר או לשלול את היווצרותו של הצונאמי ולעדכן את ההתרעה בהתאם. כך אפשר להתריע על בואו של צונאמי לאחר שנוצר אך עוד בטרם הגיעו לחוף.


מרבית אירועי הצונאמי בישראל התרחשו לאחר רעידת אדמה ביבשה, על מערכת ההעתקים של טרנספורם ים המלח (Salamon et al., 2007). הרעידה, כך נראה, גרמה לגלישת קרקע תת ימית גדולה במדרון היבשת אל מול חופי מדינת ישראל והגלישה היא זו שחוללה את הצונאמי. יש להניח שגם בעתיד זה יהיה מנגנון ההיווצרות של צונאמי בישראל ואז הגל צפוי לפגוע בחוף דקות ספורות לאחר הרעידה. במקרים אלה יש להתייחס לרעידת האדמה כאל ההתרעה לצונאמי. צונאמי שייוצר במרחבי הים התיכון רחוק מישראל יגיע לאחר כחצי שעה (מאזור קפריסין) עד שעתיים (מאזור כרתים), ואז צפויה להתקבל התרעה לצונאמי ממרכזי הבקרה האירופאיים בתורכיה, יוון, איטליה וצרפת.


מפות סיכון של האזורים המועדים להצפה בישראל נערכו במכון הגיאולוגי (סלמון, 2009; דוח GSI/24/2009) על בסיס מאסף תרחישים ממוחשבים שנמצאו בעלי פוטנציאל סיכון למדינת ישראל (Thio, 2009) ולאחרונה הושלם מסמך המלצה למדיניות ההיערכות של מדינת ישראל לצונאמי (סלמון וחוב', 2014; דוח GSI/16/2014).

עבור לתוכן העמוד